Prova-på gymnasiet

Under april och maj är du som går i åttan och nian välkommen att prova-på utbildningarna El- och energi, Estet Musik, Väktare, Restaurang och livsmedel och Industritekniska.

Det har inte varit lätt för årets nior att välja till gymnasiet då pandemin har gjort det svårt eller omöjligt att besöka en gymnasieskola som t ex Elev för en dag. Vi på Alléskolan vill hjälpa till på alla sätt vi kan och därför har vi under mars, april och maj extra många datum för Elev för en dag (bokas in av din Studie- och yrkesvägledare på skolan).

Prova-på Gymnasiet

Vi har också skapat något som vi kan kallar för Prova-på Gymnasiet där elever från årskurs åtta och nio kan prova-på att gå något program. Under en prova-på-dag går du tillsammans med andra elever från grundskolan. Du träffar lärare på programmet och tillsammans gör ni något som är typiskt för programmet. Helt enkelt en dag som ska hjälpa dig att känna om vår skola är rätt för just dig. Längre ner på sidan kan du läsa vad varje program/yrkesutgång går under sina prova-på-tillfällen.

Har du frågor är du välkommen att höra av dig till vår kommunikatör David Johansson på 070-076 29 05 eller david.johansson@alleskolan.eu

De program som erbjuder prova-på-dagar under våren är:

Gymnasiesärskolan

Under vår Prova-på-dag kommer du att få se vår skola, träffa lärare och elever och se vilket program som passar dig.

Datum: Tisdagen den 19:e april
Tid: 10:00 – 12:00
Plats: Alléskolan – Hus E

OBS: Ingen anmälan, det är bara att dyka upp.

Väktare

Alléskolan erbjuder yrkesutgång väktare inom Barn- och fritidsprogrammet. Under vår Prova-på-dag kommer du att få prova-på självskydd samt få en god förståelse om vad yrket väktare går ut på.

Datum: Torsdagen den 21:e april
Tid: 12:30 – 15:30
Plats: Alléskolan – Vi möts i receptionen, se karta längst ner på sidan

Anmäl dig


Estetiska – Musik

Estetiska programmet är ett högskoleförberedande program där du samtidigt får utveckla ditt stora musikintresse. Under vår Prova-på-dag övar vi in en låt tillsammans som vi sedan spelar in i studion. Vi avslutar kvällen med pizza och lite information om programmet.

Datum: Torsdagen den 5:e maj
Tid: 16:45-19:15
Plats: Alléskolan – Vi möts i receptionen, se karta längst ner på sidan

Anmäl dig


El och Energi

El- och energiprogrammet passar dig som gillar att arbeta praktiskt, är teknikintresserad och vill ut i arbetslivet direkt efter gymnasiet. Under vår Prova-på-dag kommer du att få prova-på robotstyrning och olika typer av el-installationer.

Datum: Torsdagen den 7:e april
Tid: 08:40 – 12:30
Plats: Alléskolan – Vi möts i receptionen, se karta längst ner på sidan

Anmäl dig


Restaurang och livsmedel

Hos oss blir du kock, kallskänka servitris/servitör, bagare eller konditor. Under vår Prova-på-dag kommer du att få prova-på att tillaga en smarrig Afternoon tea. Vi kommer att baka scones och olika snittar med goda pålägg och fyllningar.

Datum: Onsdagen den 27:e april
Tid: 12:00-15:30
Plats: Alléskolan – Vi möts i receptionen, se karta längst ner på sidan

Anmäl dig


Språk på gymnasiet

Denna föreläsning är för dig som vill läsa mycket språk och vill arbeta eller studera internationellt. Tre elever håller en föreläsning om det Humanistiska programmet som är det program som erbjuder mest språk av alla program. Vi bjuder på fika och lunch.

Datum: Torsdagen den 21:a april
Tid: 10:00 – 13:00
Plats: Alléskolan – Vi möts i receptionen, se karta längst ner på sidan

Anmäl dig


Industritekniska

Efter denna praktiska utbildning blir du exempelvis svetsare, CNC-operatör, lagerarbetare, montör eller robotoperatör. Under vår Prova-på-dag kommer du att få prova-på att svetsa, kolla in vår robotsvets,göra en CAD-ritning samt se vår CNC-maskin in action. Vi bjuder på fika.

Datum: Tisdagen den 19:e april
Tid: 14:00 – 17:00
Plats: Alléskolan – Vi möts i receptionen, se karta längst ner på sidan

Anmäl dig

Fler nyheter

Alléskolan vinner yrkes-SM

Hannes Pettersson tog hem guldet i yrkes-SM i mureri. Stort grattis …

Studenten 2022

Varmt välkommen till Alléskolans studentfirande den 9:e och 10:e juni …

Prova-på gymnasiet

Under april och maj är du som går i åttan och nian välkommen att prova …

Internationella dagen för Downs syndrom

Världens bästa SIV-kör rockade sockorna av publiken under …

Bakom uniformen

Se filmer från Securitas som handlar om att vara väktare …

Molly ska åka till Aten – På stipendium

Molly Seidlitz som går det Humanistiska programmet på Alléskolan är en …

Jobb direkt efter gymnasiet

Sydnärkenytt uppmärksammar Alléskolans Emma Hamnqvist. Emma studera på …

Väl förberedd för universitet

Vi får ofta höra från våra tidigare elever att de är väl förberedda …

Föreläsning om det Humanistiska programmet.

Under föreläsningen får du koll på det Humanistiska programmet …

Världens bästa Siv-kör

Världens bästa Siv-kör önskar er alla en riktigt god jul och gott nytt …

Årets julshow – Några bilder från årets repetitioner

För att stå väl förberedda när det är dags att möta publiken har våra …

En dag på det Natur

Följ Alma som pluggar på det Naturvetenskapliga programmet med …